Uz galveno LRAL lapu

PSK-metrs

Ievadam - PSK31 ir kļuvis par ļoti populāru digitālo sakaru veidu. Lai gan eksistē internetā neskaitāmas rekomendācijas, kā un ko darīt, lai PSK31 signāls būtu ar labu IMD, tomēr kaut kāda neliela nedrošības sajūta paliek. Faktiski nekāda reāla sava signāla kvalitātes pārbaude jau nenotiek. Otra korespondenta spriedelējumi ne vienmēr ir precīzi, un, mainot kaut ko stacijas „set-up” konfigurācijā, var samainīt daudz ko. Nepieciešams būtu izveidot kaut kādu sava reālā signāla (tas, kas iet antenā) novērošanas un kontroles ierīci.

Mazliet pameklējot Internetā atrodam, ka dažas tādas lietas jau sen eksistē. Viena tāda speciāla ierīce saucas PSKmeter , ko izveidojis KF6VSG. Tas ir „konstruktors” jeb KIT. http://www.ssiserver.com/info/pskmeter/
Ideja ļoti vienkārša – radio signālu caur T-veida koaksiālo dalītāju pievada PSKmetram un tā mikroprocesors periodiski izmēra IMD. Mērījumus caur seriālo portu nodod datoram, un ar programmas palīdzību iespējams novērot IMD reālam signālam. Iespējams automātiski regulēt jaudu un audio signāla līmeni.

Šo PSK-metru KIT veidā saņem maisiņā - visas vajadzīgās detaļas, jau gatavu saprogrammētu mikroprocesoru un montāžas plati. Dokumentāciju un programmatūru var dabūt Internetā. Visa informācija „riktīga tējkanna” līmenī, nekādu sarežģījumu.

1. skats no apakšas:

2. skats no detaļu puses:

3. Radiostacijas konfigurācija ar Psk-metru:

4. Augstfrekvences signāls tiek paņemts izmantojot T-veida koaksiālo dalītāju:

5. Vēlāk, lai iegūtu patstāvīgas ierīces statusu, PSKmetrs tika „iekrāmēts” metāla korpusā ar savu 220 V barošanu.

6. Rezultātā sanāk „melnā kaste”, kurai pievieno T-koaksiālo dalītāju un Com-to-USB kabeli (vienmēr to fizisko Com pietrūkst).

7. PSK-meter programmiņa ir visai vienkārša, pamata funkcija tai ir veikt signāla kontroli. Šādi izskatās PSK31 signāls ar pietiekami labu kvalitāti. IMD -26 dB robežās. Programmas lodziņš ir „vienmēr virspusē”, tā izmēri ir maināmi. Otra apakšā redzamā programma ir MixW. PSK-meter teksts apakšējā malā – „Signal OK”.

8. Ar šādu signālu Icom-756ProIII displejā nav redzams ALC , praktiski pilna jauda no PA, rāda ap 75 W uz displeja.

9. Šādi izskatās PSK-meter mērījums, ja ir nepietiekošs audio signāla līmenis no skaņas kartes. PSK-meter raksta, ka ir „Underdriving”, pats IMD rādījums ir pietiekami labs.

10. Icom-756ProIII displejā attiecīgi redzama jau cita bilde. Jauda ir ļoti maza, ALC protams nav. IMD nepietiekoša audio signāla gadījumā pat mazliet pasliktinājās no -26,8 dB uz -24,9 dB . Tas izskaidrojams ar paštrokšņiem no raidošā signāla, tas nokļūst uz audio kabeļiem, uz T-dalītāju un vēl, un vēl. Liels stāvvilnis antenas kabelī ir viens no galvenajiem iemesliem, fons palielinās un sāk reducēt mērījuma skaitli.

11. PSK-meter mērījums, ja audio līmenis ir par lielu, IMD strauji pasliktinās. Apakšējā daļā ir uzraksts „Splatter!”. IMD tagad -18,8 dB. IMD mērījums no -16 līdz -20 dB robežās bieži vien sanāk mērot vizuāli ļoti labu korespondenta signālu ar kādu no PSK programmām (piemēram, to pašu MixW), bet tas šoreiz nebūs tieši viens un tas pats. Jāņem vērā, ka šeit PSK-meter mēra signāla parametrus bez ētera trokšņiem u.t.t. – relatīvi tīru PSK31.

12. Icom-756ProIII displejā ir redzams, ka jauda ir pieaugusi tuvu 100%, toties parādījies ALC, kas nozīmē, ka notiek automātiska raidošā signāla līmeņa regulēšana un raidītāja kaskādes vairs nestrādā pilnīgi lineārā režīmā. PSK31 signāla fāzes modulācija sāk veidot spēcīgus savstarpējās modulācijas blakus produktus jeb IMD. Tīra PSK31 signāla pamats ir visur panākt šī signāla lineāru pārnešanu un pastiprināšanu. Par jaudu var pamatīgi diskutēt – perfekts signāls var būt arī ar lielu raidītāja jaudu, cits jautājums ir kā ar 10W un, piemēram, 1000W vienlaicīgi tiks galā uztverošajā pusē.

13. PSK-meter darbojas ar jebkuru PSK programmu, tam nav nozīmes. Iespējams šo lodziņu vispār neturēt aktīvu un vērot tikai kā mazu krāsas klucīti līdzās sistēmas pulkstenim. Zils – viss OK, balts – nav signāla, sarkans – splatter!. Nu jā, Windows
sistēma gan, MAC iespējams izmantojot emulatoru. Vēl ir otra programma, kas darbojas Linux un Win - Pskscope by W1HKJ http://www.w1hkj.com/pskscope/index.html , ļoti līdzīga šeit minētajai PSKmeter. Viens trūkums – nav iestrādāta iespēja „always on top” – tās lodziņš pazūd zem cita aktīvā loga. Jālieto papildus programma vai vēl kāda cita viltība.


 

Noslēgumam – šāds PSKmetrs nebūt nav obligāta ierīce aktīvam PSK31 lietotājam. Taču tā dod pietiekami labu priekšstatu par signāla kvalitāti PSK31 un arī PSK63 režīmā. Vēl, PSK-meter var audio signālu līmeni skaņas kartei regulēt automātiski – lietotājs izvēlas un iestāda vēlamo maksimālo raidītāja jaudu un signāla kvalitāti. PSK-meter pats nomērīs radiosignālu un attiecīgi samazinās vai palielinās audio līmeni. Lietotājs var mainīt vēl dažus citus parametrus - mērīšanas biežumu, traucējošā fona līmeni, com portu, auto režīma veidu. Beigu beigās sanāk pavisam īsi – sīkums bet patīkami.

73

Vilnis Vosekalns / YL2KF
2009-03-29

Uz galveno LRAL lapu